Vinice se na našem území objevují už od nejstarších dob, k jejich prvnímu velkému rozšíření dochází za časů Velkomoravské říše. A to víte, víno je nápoj vyráběný složitým postupem, vyžaduje velmi kvalitní révu a mnoho práce. Proto víno nikdy nepatřilo k levným nápojům. No a když něco hodně stojí a lidé si…
Pojďte s námi zase po čase na obhlídku našich kutnohorských vinic. Letošní jaro je mimořádně teplé a naše milá Chardonka to poznala jako první ze všech odrůd. Vítej, už ses nemohla dočkat? Jarní směsi zeleného hnojení v meziřadí už se také hlásí o slovo. Jen v těch podzimních výsevech se objevilo něco nečekaného……
Vajíčka jsou symbolem Velikonoc stejně jako třeba pomlázka, koleda nebo beránek. Vajíčka se barví, ale také různě zdobí mnoha způsoby. Historie barvení vajíček začíná zcela jistě už ve starověkém Egyptě a Persii, kde se na svátky jara barvila na červeno, skořápky se ale pravděpodobně zdobily už v pravěku. Nejstarší zdobená kraslice má…
My lidé si věru umíme vymýšlet. Tvoříme příběhy o věcech, které neznáme. To abychom si nemuseli připustit, že něco nevíme. Ale když něco neznámého považujeme za důležité, nešetříme námahou a vymýšlíme si ostošest. Stejně tak se chovali naši předkové. Vymýšleli si rozličné bohy, tvořili příběhy o neznámých počátcích důležitých vynálezů…
Historické prameny o existenci vinic a vinařství v Kutné Hoře a okolí sahají do přelomu jedenáctého a dvanáctého století. Legenda o tom, jak došlo v Kutné Hoře k nálezu stříbra, vypráví, že mnich Dominik zakopl o stříbrný prut právě při práci na vinici. Nejstarším doloženým záznamem o vinařství v okolí…
Historie vína s sebou přináší překvapivé množství zajímavostí, mnohdy mýtů, ale krásných a poetických, alespoň z dnešního pohledu. Své by o tom mohla vyprávět Itálie. Ta je považována za jednu z nejdůležitějších kolébek světového vinařství. Přesto je ale překvapivým faktem, jak moc byla Itálie na vínu závislá. Představte si, že třeba v roce…
Biologicko-dynamické (zkráceně biodynamické) zemědělství je nejstarší metodou alternativního či ekologického hospodaření na světě. Jeho základem je tzv. Zemědělský kurz, který v roce 1924 představil rakouský filosof, esoterik, lektor a duchovní otec antroposofie, Dr. Rudolf Steiner. V současné době hospodaří touto metodou cca 6 400 farem a zemědělských podniků (210 000…
První zemědělci se na našem území objevili před téměř devíti tisíci lety. Za tu dobu se způsob hospodaření na úrodné české půdě diametrálně změnil. Největší rozlohy osevních ploch jsme v československé a české historii dosáhli ve 20. letech minulého století, kdy dosahovala 3,8 milionu hektarů, zatímco v současnosti jde zhruba o 2,5 milionu hektarů. Je jasné, že jde o citelný úbytek.…
V našich vinicích právě probíhá nejdůležitější operace roku - řez révy. Jedná se o první redukci sklizně. Člověk by řekl, že sklizeň je ještě v nedohlednu, pravda však je, že tenhle proces ořezávání velmi zásadně ovlivňuje kvalitu budoucích hroznů. Možná to víte, drtivá většina našeho vedení je střední rýsnko-hessenské, tvar řezu…
Říká se, že bezpečné množství alkoholu je nula. Řadou studií je však prokázáno, že lidé, kteří pijí malé množství alkoholu, mají méně infarktů a kardiovaskulárních chorob. Důkazem mohou být Francouzi, kteří jsou velkými milovníky vína, a přesto se u nich onemocnění srdce a cév objevují jen zřídka. Před škodlivými účinky…