V sobotu 5. června se ve Vinných sklepech Kutná Hora uskutečnilo otevírání hliněných amfor, kde zrálo víno i se slupkami po dobu více než 8 měsíců.

Návštěvníci si prohlédli prostory sklepů v klášteře sv. Voršily, ve kterých jsou umístěny české kvevri – obrovské hliněné nádoby na výrobu vína tzv. kachetinskou metodou a asistovali při jejich otevírání a lisování obsahu. Následně proběhla prohlídka sklepního hospodářství ve výrobních prostorách Vinných sklepů – na statku Apak v Seifertových sadech, kde se zájemci dozvěděli něco o výrobě bylinkových extraktů.
 

Během celého odpoledne probíhala degustace kutnohorských vín a vybraných vín přímo z Gruzie, dělaných metodou kvevri.  

V pozdějším odpoledni vystoupila sopranistka Jana Veberová se svým recitálem a na ni navázala Salome Khardzeishvili, rodilá Gruzínka s osobitým šarmem, se svou přednáškou o naturálních vínech. Salome je první propagátorkou naturálních gruzínských vín v České republice a je bezesporu největší tuzemskou znalkyní vín vyráběných v kvevri. Pravidelně navštěvuje nejzajímavější gruzínská vinařství.

„Akce se povedla po všech směrech, jsme moc rádi, že můžeme návštěvníkům představit zajímavé styly výroby přírodních vín, zprostředkovat zážitek, který má daleký přesah nejenom po odborné stránce.“ zhodnotil akci Lukáš Rudolfský, Generální ředitel společnosti Vinné sklepy Kutná Hora.

Foto: Kateřina Konvalinková, Jiří Žák

Share on facebook
Share on email
Share on twitter