Ve středu 9. října proběhlo setkání komise, která degustovala a vybrala tu nejlepší kombinaci vín pro kupáž CUVÉE SAMET. V hodnotící komisi zasedl, kromě Stanislava a Lukáše Rudolfského, Kateřiny Daczické a dalších, i Karel Schwarzenberg. Hodnoceno bylo pět vzorků – kombinací vín Cabernet Cortis 17, Rulandské modré, Svatovavřinecké a Regent ročníku 2018.

Slavnostní setkání zahájil Lukáš Rudolfský. „V letošním roce si připomínáme třicet let od Sametové revoluce a my bychom byli rádi, kdyby se víno Cuvée Samet stalo symbolem pro důležité lidské hodnoty, jako je slušnost, láska, ohleduplnost nebo vlastenectví. Tyto hodnoty naše společnost potřebuje víc, než kdy předtím,“ řekl Rudolfský, generální ředitel Vinných sklepů Kutná Hora.

Následovalo pak tzv. blendování (také kupážování nebo scelování vín) a degustace jednotlivých vzorků. Zhruba hodinové hodnocení se odehrálo za přítomnosti vybraných novinářů v uvolněné atmosféře. Kromě hodnocení vín a záznamu poznámek byl čas i na neformální konverzaci. Pan Schwarzenberg se zajímal o jednotlivé odrůdy a k hodnocení přidal i několik velmi výstižných přirovnání. Také zmínil, že je mile překvapen vysokou úrovní kutnohorských červených vín a také to, že se vyplatí dát těmto vínům čas a nechat je nějaký rok v archivu. „Je velmi těžké hodnotit takto mladá vína, protože mají ještě hodně před sebou. A v tomto případě se určitě vyplatí počkat. Bude to velké víno,“ uvedl při hodnocení Karel Schwarzenberg.

Vítěznou kombinací se stala kupáž Cabernetu Cortis, Regentu a Rulandského modrého. Tato vína byla vypěstována na vinicích U Všech svatých, Nad Příčce a Na Borku. Viněty Cuvée Samet ponesou originální grafiku a barvy české trikolóry. Etikety budou číslované a série bude mít přesně 1989 lahví. Prodej bude zahájen 1. listopadu a víno bude vhodné k archivaci na zhruba 5-7 let.

V závěru setkání pozvala Kateřina Daczická přítomné na akci s Ladislavem Špačkem, která ponese název Večerní povídání o etiketě a 10ti letech s Václavem Havlem. Akce proběhne ve čtvrtek 28. listopadu od 19.00 hodin v Galerii Středočeského kraje.

Fotogalerie z akce, autorka: Hana Kratochvílová, Kutnohorský deník
Odkaz na článek Kutnohorského deníku

 

Share on facebook
Share on email
Share on twitter