6. 6. 2020 v 14:00

Klášter sv. Voršily v Kutné Hoře

Odkaz na Facebook událost

České kvevri se otevřou v sobotu 6. Června!

Vinné sklepy se opět otevřou široké veřejnosti, a to v sobotu 6. června od 14 do 19 hodin. Návštěvníci si budou moci prohlédnout prostory sklepů v klášteře sv. Voršily, ve kterých jsou umístěny první české kvevri – obrovské hliněné nádoby na výrobu vína tzv. kachetinskou metodou a asistovat při jejich otevírání a lisování rmutu.
Od 16:00 pak pro zájemce proběhne prohlídka sklepního hospodářství + výrobu bylinkových extraktů ve výrobních prostorách Vinných sklepů – na statku Apak v Seifertových sadech.
Během celého odpoledne bude probíhat neřízená degustace místních oranžových vín a vybraných gruzínských kvevri vín, které zájemcům představí Salome Khardzeishvili, rodilá Gruzínka s osobitým šarmem, jež byla vůbec první propagátorkou naturálních gruzínských vín v České republice. Salome je bezesporu největší tuzemskou znalkyní vín vyráběných v kvevri, pravidelně navštěvuje nejzajímavější gruzínská vinařství a neustále objevuje nová.

Program dne:
14:00 začátek akce
14:30 otevírání kvevri a lisování rmutu
16:00 prohlídka sklepního hospodářství – statek Apak
17:00 Salome Khardzeishvili: přednáška o kvevri vínech, během odpoledne neřízená degustace místních nejen oranžových a gruzínských kvevri vín

Vstup na akci a přednášku je zdarma.
Degustace bude probíhat na základě zakoupených kupónků, není třeba se předem registrovat.
Neomezená konzumace vína 550,-. Předprodej 470,-.

Předprodej je možný na: https://eshop.vinokutnahora.cz/ostatni/otevirani-kvevri-predprodej/

Co je kvevri? Kvevri je obrovská keramická nádoba připomínající svým tvarem amforu. Pochází z Gruzie, kde se již v šestém tisíciletí před naším letopočtem používala pro výrobu vína. Dnes je tento způsob výroby nazýván jako tzv. kachetinská metoda. Velikost kvevri je různá, objem se pohybuje od 2-3 litrů po 6-8 tisíc litrů. Nádoby se vyrábějí postupným přidáváním kruhových vrstev hlíny na sebe. Následně se nádoba postupně vypaluje v cihlové peci. Po vypálení je vnitřní povrch potažen zahřátým včelím voskem a kvevri se následně zakopávají částečně nebo celé do země.