Den svatého Valentýna připadá každoročně na 14. února. Toto datum nebylo vybráno náhodou. Připomíná výročí smrti biskupa Valentýna, který v roce 269 zemřel mučednickou smrtí za nedovolené uzavírání manželství. Ne že by se sám mnohokrát ženil, ale do chomoutu pomáhal, kde se dalo. Tím se stal navěky patronem zamilovaných. 

Kdo byl svatý Valentýn, kterého oslavují všichni zamilovaní, se vlastně neví. Ani čím si vysloužil své mučednictví. Neznáme místo ani datum jeho narození a smrti. V Římě byl knězem pravděpodobně za panování císaře Klaudia II. Gothica (268-270) a původně byl prý lékařem.

Podle císařova názoru ženatí muži prý v armádě nepodávali tak dobré výsledky jako svobodní, a z toho důvodu budoucím vojákům zakazoval vstup do manželství. Valentin však zamilované tajně sezdával. Odtud může pramenit vztah této historické osobnosti k dnešnímu svátku zamilovaných.

Je ale pravda, že v dobách antického Říma bývalo v měsíci únoru lásky plno, a to i bez křesťanských mučedníků. Vždyť římští bohové lásce přáli. Třeba bohyně Juno, ta byla oslavována 14. února jako ochránkyně partnerských vztahů v manželství a pečovatelka o rodinné štěstí. Ženám byly z toho důvodu v rodině dávány květiny.

To ale nebyly jediné svátky lásky. Od třináctého do patnáctého února se slavila takzvaná Lupercalia, což byl svátek jakéhosi oficiálního příchodu jara a s ním spojené očisty. V předvečer svátku byly do urny lásky vloženy lístečky se jmény mladých dívek. Každý mladý muž potom tahal lísteček a dívka, jejíž jméno si vytáhl, se měla stát jeho ženou v následujícím roce. Když jim to spolu klapalo, mohli tento vztah ještě prodloužit.

  • Také se vytvořila pověra, že svobodná dívka si vezme chlapce, kterého na Valentina spatří jako prvního. Toho hned z rána s kytkou v ruce využívali mladí nápadníci.
  • Podle historiků spočívají souvislosti 14. 2. se svátkem zamilovaných i v probouzející se přírodě, ptáci totiž v té době začínají provozovat své svatební tance.
  • Posílání Valentinských pohlednic má svůj počátek až v 15. století, kdy první „valentinku“ poslal manželce z londýnského vězení orleánský vévoda Charles. Tato tradice se rozšířila až v 19. století, a to za velkého zájmu obchodníků a později i marketingových specialistů.

Ať už šla historie jakoukoli cestou, jedno je jisté, svátek zamilovaných nám tu zůstal a s ním i krásná příležitost obdarovávat. Pokud přemýšlíte o tom, co nadělit z lásky právě letos, možná vás zaujme speciální edice našich vín, které se přezdívá Peithó, čili „víno lásky“.

Jde o víno, které má stejné schopnosti jako řecká bohyně přemlouvání Peithó, totiž získávat jeho pijákům úspěch v lásce. Víno pod dohledem Démétér, bohyně Matky-Země a ochránkyně zemědělství, produkuje společnost Domaine Peithó na biodynamicky obhospodařované vinici s královským majestátem Grand Cru ve spolupráci s Vinnými sklepy Kutná Hora.

  • Jedno z nich je Peithó Ryzlinký rýnský 2021. Technologicky jde o cuvée dvou odrůd vyrobené odlišnými technologiemi. Jde o víno zelenkavě zlaté barvy s typickým aroma lipového květu, vyzrálého angreštu, meruňky a borovice. Chuť je středně plná, dochuť dlouhá a minerální po drcených křemenech.
  • Peithó Pinot noir 2021 je červené víno plné rubínové barvy s typickým aroma rulandského modrého, ve kterém najdete tóny čokolády, brusinek, mandlí a lesních plodů. Podloží vinice, na které se toto víno narodilo, tvoří ruly s vysokým podílem křemičitanů a železa.
  • Peithó Svatovavřinecké rosé je české zemské víno ročníku 2022. Jde o ušlechtilý nápoj malinové barvy s malinově třešňovou chutí a jemným dotykem minerality připomínající drcenou křídu.

Tak na zdraví a na lásku, a to nejen v únoru!

Share on facebook
Share on email
Share on twitter