Ročník 2024 byl pro nás obdobně jako pro všechny vinaře v Čechách výzvou. Dubnové mrazy se na našich vinicích podepsaly různou měrou. Kutnohorské vinice i díky opatřením v podobě pálení balíků slámy víceméně vydržely, škody mráz napáchal jen ve spodních částech svahů.

Ovšem vinice U Borku u zámku Kačina, i vinice Pod zámkem na Kuksu mráz nemilosrdně sežehl ze 100 % a sklizeň z nich nedosáhla ani 30 % obvyklého průměru. Naštěstí se ukázalo, že keře jsou díky šetrnému hospodaření v dobré kondici, všechny obrazily, a i díky postřiku z fermentovaných organických zbytků těsně po vyrašení podoček skluz dohnaly. Solaris z Kačiny jsme sice letos sklízeli v omezeném množství, zato s cukernatostí 27 stupňů ČNM!


Počasí z pohledu tlaku plísní také nebylo do poloviny července ideální. Vysoká vzdušná vlhkost trvala často po celý den, téměř každý týden přišel vydatnější déšť, proti kterému kontaktní postřiky z bylin, které k ochraně převážně používáme, nemají šanci. Bylo je tedy třeba často opakovat a letos jsme aplikovali rekordních 7 plošných ošetření oproti čtyřem loni. Druhá polovina léta byla zase velmi suchá.


Sklizeň se pak dělí na dvě naprosto odlišné verze. Do poloviny září, než přišly extrémní deště a na mnoha místech ČR zničující povodně, byly hrozny spíše vysušené, měly nízkou výlisnost, ale moc hezký koncentrovaný extrakt.

Jelikož předpověď avizovala masivní srážky dostatečně s předstihem, zvýšili jsme tempo, a i díky pomoci mnoha brigádníků a dobrovolníků se nám povedlo odrůdy náchylné na praskání bobulí a následné hnití sklidit včas a předejít větším škodám. 
Stejně jsme museli spěchat i po deštích, protože praskání se týkalo prakticky všech odrůd. 150 mm srážek, které spadly během jednoho týdne, což je mimochodem třetina obvyklých srážek za celou vegetaci, hrozny nedokázaly pojmout. 


Přes všechny překážky jsme sklidili slušných 85 tun hroznů. Je to sice o 30-40 % pod dlouhodobým průměrem, ale zase jsme se ujistili, že i v ročnících, které jsou extrémně náročné, se dokážeme účinně bránit, dobře rozhodovat a že i v nejpřísnějším ekologickém režimu, jakým biodynamické vinařství bezesporu je, existuje cesta! A naopak se nám potvrzuje, že šetrné pěstování révy, nevysilování keřů přehnaným zatížením a zodpovědnou prací s půdou, se nám réva odvděčuje parádní vitalitou a odolností.

Nutno dodat, že letošní sklizeň proběhla již o 14 dní dříve než v minulém roce.

Share on facebook
Share on email
Share on twitter